Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Budziszewko - Choryń - Drzewce - Konarzewo - Kopaszewo - Lubonia - Łukowo - Objezierze - Oporowo - - Poznań- Smiełów
menu

Pierwszy dwór w Luboni pochodził z 1720 roku, natomiast obecny został zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Zbudował go w 1792 Adam Turno, kapitan i szwoleżer napoleoński, który w 1805 sprzedał Lubonię ojcu Franciszka Morawskiego Wojciechowi Dzierżykraj Morawskiemu. Wnuk Franciszka Henryk Morawski w końcu XIX w. rozbudował dwór, dobudowując m.in. neogotycką kaplicę. Dwór powstał na planie prostokąta, a jego elewację tworzą cztery bryły o nierównej linii z mieszkalnym poddaszem, z piętrową neogotycką przybudówką, nieco węższą jednokondygnacyjną kaplicą oraz od wschodu prostokątną przybudówką. Korpus nakryty dachem naczółkowym, skrzydła dachami dwuspadowymi. W zachodniej części znajduje się dwukondygnacyjna kaplica. Elewacja południowa kaplicy zwieńczona trójkątnym szczytem z fryzem arkadowym.

Od pierwszych dni października 1831 roku w Luboni, u rodziny Franciszka Morawskiego, generała i poety, gościł Adam Mickiewicz. Przywiozła go najprawdopodobniej Konstancja Łubieńska. Tu właśnie doszła go wieść o klęsce całego powstania. W czasie rozmowy jedna z panien napisała na karteczce ołówkiem pytanie: Co teraz w twym sercu zastąpi miejsce nadziei? Poeta bez wahania odpisał: Cóż czyni rolnik, gdy mu grad łan jego zbije? Znowu sieje!
Pewności o pobycie Mickiewicza w Luboni dostarcza wpis poety w sztambuchu 18 letniej Eugenii Morawskiej, która naszkicowała portrecik wieszcza, a on sam dopisał tekst: na pamiątkę R.1831 mca octobra w Luboni Adam Mickiewicz
W 1960 r. na ścianie frontowej lubońskiego dworku staraniem Koła Przyjaciół Książki w Lesznie umieszczono tablicę przypominającą o wizycie poety.
Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, topolową aleję w lubońskim parku nazwano aleją Mickiewicza. Jak podaje legenda, przechadzał się tędy sam poeta. Naprzeciwko dworku do dzisiaj znajduje się skupisko głazów narzutowych ułożonych na kształt ławki nazywanej ławką Mickiewicza. Obwód największego głazu wynosi 653 cm. Dotarcie do niej jest możliwe tylko w pogodne bezdeszczowe dni.
Współcześnie dwór jest w bardzo złym stanie technicznym. W latach 80-tych próbowano wykonać remont i nawet go rozpoczęto. Między innymi wyburzono ściany działowe. Ze względu na braki finansowe został on jednak przerwany i obiekt popada w kompletną ruinę.

Copyright by LEO